HOME > ČLÁNEK
Adresář Obaláře
OBALÁŘSKÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM
OBALY
 
 : DODAVATELÉ
 : PRODUKTY
 : POPTÁVKY Přidat
 : NABÍDKY
 : PRACOVNÍ MÍSTA
 : NOVINKY
 : PORADNA
 : DISKUZE
 : O projektu
 : NapiĹĄte nĂĄm
 : Inzerce
  PŘIHLÁŠENÍ  
  IČ  
  HESLO  
  CZ SK  
Nev�te heslo?
 


 SeĹĄĂ­vačky.cz

 SeĹĄĂ­vačky a kartonĂĄĹžnĂ­
 spony. E-SHOP

 www.sesivacky.cz

 Josef Kihlberg
 VĂ˝robce kartonĂĄĹžnĂ­ch
 seĹĄĂ­vaček.

 www.josef-kihlberg.eu

 MEZGER GmbH
 Specialista na ĹĄitĂ­
 kartonĹŻ a sponkovačky.

 www.mezger.cz

 
  Edituj ďż˝lďż˝nek  
 
  BVV PACKAGING LIVE - Balicí linka na strojírenském veletrhu  
     
  Autor: EquiCom  
  Datum: 1.9.2010  
     
     
 

Dynamická prezentace nejvyspělejších technologií pro balení, značení, logistiku a manipulaci ? to je unikátní projekt Packaging Live ( www.packaginglive.cz  ) , který se uskuteční od 13. do 17. září v pavilonu G2 brněnského výstaviště. Návštěvníkům Mezinárodního strojírenského veletrhu budou atraktivní formou představeny novinky, které v jejich firmách mohou usnadnit a urychlit výrobní proces a navíc ušetřit náklady.

?Lidé si často myslí, že tyto moderní technologie jsou jen náklad navíc, ale jsme schopni jim spočítat, kolik následně ušetří a za jak dlouho se jim investice vrátí. Výsledné úspory mohou jít až do statisíců ročně, což je určitě zajímavé. Když už nelze rozšířit výrobní linku, nahrazují se technologie a materiály, jde o jedny z posledních mezer, kde je ještě možné snížit provozní náklady,? říká Pavel Ondrášek, jednatel firmy ONDRÁŠEK INK-JET SYSTEM spol. s r. o. Tato firma byla také u premiéry projektu Packaging Live při veletrhu EMBAX v březnu 2010. ?Tehdy se poprvé podařilo dát dohromady společnosti, které si i částečně konkurují, ale dokázaly spolupracovat a během velice krátké doby realizovat funkční projekt. To přitáhlo pozornost návštěvníků a oživilo veletržní dění, což je pro potenciálního zákazníka vždycky zajímavé. Firmy, které mají automatizovanou třeba jen část balicí linky, v projektu Packaging Live vidí, jak to může fungovat v praxi a že zdánlivě neřešitelné věci jsou při propojení vlastně velmi jednoduché,? dodává Pavel Ondrášek.

 

 

Při MSV 2010 se do projektu Packaging Live zapojuje již šestnáct renomovaných firem, které jsou dodavateli jednotlivých technologií, komponentů a doplňkových služeb. Tito partneři společně sestavují vzorovou balicí linku zahrnující kusové i skupinové balení strojírenských výrobků, proces značení, automatizace a identifikace čárových kódů, paletizaci i fiktivní distribuci. Prototyp vzorové balicí linky bude spuštěn do provozu čtyřikrát denně, a to za odborného výkladu moderátora. Prezentace budou interaktivní, takže zájemci mohou přímo na místě diskutovat s odborníky ze zúčastněných firem o všem, co je zajímá. Společnou expozici partnerů projektu s jednacími prostory návštěvníci najdou přímo v pavilonu G2 v sousedství balicí linky.

 

Představujeme partnery projektu:

MAŠEK ? BALICÍ STROJE ? balení

V projektu Packaging Live při MSV 2010 představí firma Mašek vertikální balící stroj řady VI s nejmodernější konstrukcí. Jde o stroj střední velikosti VI380, který umožňuje balit do různých druhů sáčků - polštářových až do šířky 380 mm, se skládaným dnem, se svařovanými hranami a zipem atd. Stroj je řízen systémem Siemens, dosahuje výkonu až 100 sáčků za minutu  a je osazen kombinační dávkovací váhou Ishida. ?Na MSV budeme balit vruty, ale tato kombinace je vhodná pro balení veškerého drobného kusového zboží. V potravinářském průmyslu se uplatní při balení chipsů, snacků, oříšků, pistácií, sušenek, bonbonů, a už v přebalu nebo bez něho, ale například i mražené zeleniny apod. Je  jednou z nejžádanějších a zároveň i  nejprodávanějších balících linek, která splňuje veškeré požadavky  nejnáročnějšího zákazníka,? uvedl František Charouz, obchodní zástupce firmy Mašek ? balicí stroje.

 

 

 

ALBERTINA TRADING ? kontrolní vážení, etiketování a manipulace

Společnost Albertina Trading s. r. o. konstruuje kompletní plnicí linky, do nichž spadá i balení, etiketování, kontrolní vážení, detekce kovů, manipulace atd. V projektu Packaging Live ukáže jen část technologií ze svého sortimentu.
Kontrolní váha SYNUS 10 WS 1kg je výrobkem německé firmy Sartorius a slouží ke kontrole hmotnosti balených produktů do hmotnosti 1 kg s přesností 0,1 g. Samozřejmostí je separační zařízení s vyřazováním podlimitních a nadlimitních produktů. Váha umožňuje napojení na USB, tiskárnu a řídící PC, takže lze získat statistiku vážení a grafy jeho průběhu. Stroj je v obchodním provedení pro obchodně ověřitelná skupinové balení.

Etiketovací hlava SURPRISE 1.3 slouží k aplikaci samolepicí etikety do šířky 128 mm na různé druhy obalů. Aplikaci lze provádět na horní, boční i spodní stranu obalu, a to rychlostí až 30m/min. Součástí etiketovací hlavy je dispenzní ostří a zpětné navíjení podložního papíru
Podtlakové manipulátory švédské firmy TAWI jsou konstruovány pro manipulaci s předměty do hmotnosti 250 kg. Manipulace pomocí podtlaku je velmi jednoduchá a efektivní. Ve vzorové lince se představí model Tawi Cobra určený pro manipulaci s krabicemi do hmotnosti 35 kg.

ONDRÁŠEK INK-JET SYSTEM - značení

Dodavatel značících technologií renomované značky Markem-Imaje zapojí do balicí linky čtyři stroje. Inkjet tiskárna 9040 pro tisk malých znaků  má nízké provozní náklady a nabízí pestrou škálu barevných inkoustů se speciálními vlastnostmi. Tiskne až osm řádků proměnného alfanumerického textu, log a čárových kódů a dává možnost dvou trysek na každou tiskovou hlavu. Rychlost tisku dosahuje až 5,5 m/s.

Další zástupce této řady - inkjet tiskárna 9020 - je nejflexibilnější inkoustovou tiskárnou malých znaků na trhu. Její tiskové hlavy mají minimální nároky na údržbu, snadnou obsluhu a rozsáhlé uživatelské rozhraní. Obě inkjetové tiskárny v lince zajistí potisk krabic.

Své možnosti předvede také termotransferová tiskárna SmartDate 5, která zajistí  nejvyšší kvalitu tisku při nejvyšších rychlostech na elastické balící materiály, fólie a etikety. Tiskárna s rozsahem rychlosti od 5 do 1000 mm za sekundu se dokáže vyrovnat i s extrémními změnami rychlosti výrobních linek. Má kompaktní rozměry,technologicky pokročilé ovládání pásky pro efektivní tisk, adaptuje se na kontinuální i krokové aplikace a zahrnuje  i barevný dotykový displej s náhledem tisku.

Vosková tiskárna 5800 je určena pro nejpřesnější označování zvrásněných povrchů potiskem s vysokým rozlišením. Využívá technologii Touch Dry?, kdy se horký inkoust na podkladovém materiálu okamžitě změní z tekutého na pevný, takže výsledkem je suchý a trvanlivý tisk, dobře čitelný i na špatně přilnavých materiálech jako jsou balicí fólie. K výhodám modelu 5800 patří snadná integrace do výrobních linek pouhým přistavením k dopravníku, kompatibilita softwaru a možnost rychlé výměny či doplnění spotřebního materiálu bez nutnosti přerušení výroby.

ROBOTIC SK ? průmyslová automatizace

Nedílnou součástí balicí linky je robotizované pracoviště slovenské firmy Robotic SK pro sběr zboží z dopravníku a jeho následné ukládání do krabic. Základem tohoto pracoviště je robot Fanuc M-430iA s řídicím systémem R-30iA. Balíčky přicházející na dopravníku jsou snímány kamerou, která rozezná, o jaký výrobek se jedná, a předá robotu informaci, kde se daný balíček nachází. Proces rozpoznávání zboží využívá integrovaný Fanuc Vision systém. Následně je balíček uložen do krabice. ?Výhodou celého systému je jeho jednoduchost při programování i instalaci. Systém R-30iA neřídí jen samotného robota, ale také ostatní zařízení linky Packaging Live,? vysvětlil Jan Báriš ze společnosti Robotic SK s. r. o.

TECHNOLOGY ? lepení a ovinování

Vysokou výkonnost vzorové linky podpoří speciální balicí technologie společnosti Technology s. r. o.

Automatický lepicí stroj GEM F 470 s bočním vedením je určen pro střední a větší produkci balení a slouží k uzavření a zabezpečení kartonů samolepící páskou. Je vybaven dvěma bočními unášecími pásy a průchozí válečkovou tratí,  automatickým uzavíráním vrchních chlopní kartonu a brzdou na odvíječích samolepící pásky, která přispívá k hladkému zalepení krabice. Po průchodu strojem se páska automaticky odřízne. Díky zařízení pro automatické zastavení vodících pásů po 20 až 60 sekundách bez kartonu se snižuje opotřebení pásů a také spotřeba energie. 

Na vstupu do lepicího stroje GEM F 470 je umístěna válečková tra RLC 50. Tato motorizovaná válečková tra s pneumatickou třecí spojkou pro centraci kartonů zajišuje plynulý přísun kartonů do lepicí linky a pomocí pneumatického spínače zabraňuje hromadění kartonů na vstupu do lepicí linky.

Poloautomatický ovinovací stroj Ronda 5000 slouží k balení palet ovinováním stretch fólií. Zajišuje vysokou produktivitu, úroveň zabalení a spolehlivou fixaci výrobků na paletách. Díky dvoumotorovému regulovatelnému předepínání fólie 0 ? 350 % lze dosáhnout minimálních nákladů na zabalení palety. Stroj s otevřenou otočnou plošinou pro najetí ručního transpaletu má volitelné manuální nebo automatické řízení, pozvolný rozjezd s regulací rychlosti plošiny 2 - 14 ot./min., regulaci rychlosti vozíku fóliových saní, fotobuňku pro sledování výšky palety a bezpečnostní fotobuňku na vstupu. Svou vyspělou výbavou odpovídá vysokým bezpečnostním standardům.

PENTA-servis - páskování

Proces páskování zajistí stroj renomované německé značky SMB, který dodá jeho český distributor PENTA-servis spol. s r. o. Průchozí plně automatický páskovací stroj PENTA ST1 je určen pro zařazení do automatických linek a dopravníkových tratí. Stroj pomocí čidel detekuje pozici páskovaných předmětů, které jsou posunovány pásovými dopravníky. Je vysoce spolehlivý a vhodný do náročných provozů s vysokou četností páskování. Umožňuje nastavení většího počtu úvazků na jeden předmět dle jeho délky s přesným umístěním. Může být vybaven pneumatickým nebo elektrickým přítlakem pro stlačení předmětů před páskováním. Stroj používá PP pásek šíře 5 - 12 mm a spoje provádí tepelným svárem. Utahovací síla je plynule nastavitelná, případně řízená automaticky pomocí ultrazvukového senzoru. Četnost páskování v automatickém režimu je až 30 cyklů za minutu.

PENTA-servis společně s páskovacím strojem dodá také vstupní a výstupní pásový dopravník PENTA S01, který se používá pro přísun a odsun předmětů z prostoru páskování. U tohoto typu dopravníku je možno pomocí frekvenčního měniče plynule nastavit rychlost pásů od 0,4 ? 1,05 m/s. Dopravník je osazen také PLC, pomocí kterého je možné připojení k automatické lince. Výška jeho pracovní plochy je 800-930 mm a pracuje při síovém napětí 380 V.

GABEN ? identifikace a sběr dat

Společnost GABEN, spol. s r.o., v projektu Packaging Live zajišuje sběr technologických dat, jejich následné zpracování a systém identifikace zboží. Do linky dodá kompletní systém sběru technologických dat GBCLine, malou čtecí bránu RFID tagů a čárových kódů na dopravníku, velkou čtecí bránu RFID paletových tagů a automatický aplikátor SmartLabel RFID etiket. Chytré samolepící etikety (SmartLabels), které umožňují jak následný potisk klasickým termotransferovým způsobem, tak zápis informací do vnitřní paměti RFID tagu, představují budoucnost označování přepravních jednotek. Tato unikátní technologie je dostupná již i v České republice - ostravská společnost Gaben provozuje výrobní linku, která umožňuje vkládání RFID tagů do prakticky libovolné standardní samolepící etikety. Linka s roční kapacitou 200 milionů standardizovaných paletových etiket s RFID tagem zajistí i serializaci každé etikety vizuálně pomocí laserového paprsku, zápis EPC kódů dle standardů GS1 do RFID tagu nebo vytvoření atypické perforace. ?V rámci projektu Packaging Live, který obsáhne celý výrobní cyklus v praxi, můžeme ve spolupráci s mezinárodní RFID laboratoří při VŠB- Technické univerzitě Ostrava prezentovat použití RFID technologie jak ve výrobě, tak především při sledování pohybu výrobku v logistickém cyklu,? vysvětlil Jakub Unucka, výkonný ředitel společnosti Gaben.

RFID laboratoř při Vysoké škole báňské ? zpětná vysledovatelnost zboží

V moderních logistických řetězcích je kladen velký důraz na tzv. traceabilitu - zpětnou vysledovatelnost zboží, která je dnes vyžadována zákazníky i legislativně. Velmi přesnou kontrolu distribučního procesu umožňuje proces automatizovaného sběru dat pomocí RFID tagů na přepravních jednotkách. Fungování celého systému v rámci projektu Packaging Live prezentuje Mezinárodní RFID laboratoř při VŠB - Technické univerzitě Ostrava, která je jediným tuzemským členem evropské sítě laboratoří European EPC Lab Network. Při využití standardizovaného RFID EPC kódu je možné pro sledování pohybu takto označeného zboží použít sí EPCglobal Network. Do globální databáze se informace o pohybu přepravní jednotky ukládají pomocí standardizovaného způsobu EPCIS (Electronic Product Code Information Services).

RFID laboratoř při VŠB nabízí kompletní portfolio služeb pro implementaci systému EPCIS u koncových uživatelů nebo implementátorů logistických informačních systémů. Poskytuje poradenství a výzkum pro aplikaci RFID technologie a  spolupracuje s univerzitními pracovišti v  Koreji, která je centrem oborového výzkumu a vývoje. Firmám, které chtějí implementovat RFID technologii, laboratoř nabízí ověření způsobu řešení. Testování ještě před samotnou investicí firmám umožní optimalizovat náklady na implementaci.

WANZL ? vychystávání a transport

Přípravu materiálu pro balicí linku usnadní výrobky německého koncernu Wanzl, který je největším světovým producentem nákupních vozíků. Do jeho portfolia patří i produkty pro průmysl a logistiku, mj. paletové podvozky za interní tahače, rollkontejnery a vychystávací kontejnery, které garantují spolehlivý a šetrný transport zboží nebo montážních prvků. Ergonomická konstrukce těchto výrobků usnadňuje manipulaci se zbožím a zvyšuje plynulost nakládky a vykládky. ?Tím se snižuje průběžný čas a minimalizují se ?přehmaty?, které mohou vznikat např. při manuálním vychystávání,? vysvětlila Marie Urbášková ze společnosti WANZL spol. s r. o

V projektu Packaging Live firma Wanzl představí především stohovatelné transportní vozíky jako např. model T 25, k jehož přednostem  patří snadná manipulace i při plném naložení vozíku, nebo TL 26 opatřený sklopnými schůdky, které usnadňují nakládání materiálu na vozík z větší výšky. Dalším exponátem značky Wanzl bude transportní vozík na přepravu desek, který je určen především pro hobby markety, ale výborně poslouží i tam, kde je třeba přepravovat těžké zboží o větší ploše. Má nosnost až 300 kg a konstrukci se třemi protismykovými ložnými plochami, na přání také s přídavným zabudovaným nosičem zboží. Transportní vozík SP2 DUO je vhodný pro přepravu materiálu ve dvou úrovních. Model KT 2 pak představuje základ pro  vychystávání ? je lehký, pevný a snadno ovladatelný. Novinkou firmy Wanzl je vychystávací vozík KT-B dimenzovaný na velikost plastových euroboxů. Vozík malých rozměrů je snadno ovladatelný, má tři drátěné odstupňované šikmé police a posunuje se za pomoci dvou madel.

Vůbec nejzajímavější novinkou pak bude vychystávací vozík KT3 Pick by Light, který je vybaven řadou periferních zařízení a kombinuje klasický vychystávací vozík s moderními technologiemi. Například ovladač zón informuje uživatele o příslušné zdrojové polici a umožňuje integraci čtečky čárového kódu pro kontrolu zboží. Každý jednotlivý vozík je automaticky propojen s nadřazeným systémem pro správu skladového hospodářství. Zpracovávané zakázky tak jsou řízeny IT technologiemi a sdružovány podle identických pozic produktů. S Pick by Light díky tomu může být současně vychystáváno, tříděno a baleno více zakázek, čímž výrazně roste efektivita  celého vychystávacího procesu. Další časové úspory se dosáhne při balení tím, že se vychystává  přímo do kartonové krabice. ?Jak je zřejmé už z názvu, tento vozík je ovládán pomocí světla. Obsluha nepotřebuje papíry, ve kterých by luštila zadání a postupně si odškrtávala zboží, ale řídí se světelnými signály,? popisuje princip nového vozíku Marie Urbášková a zdůrazňuje: ?Na základě průzkumu u zákazníků, kteří začali Pick by Light používat, bylo zjištěno, že vychystávací výkon se díky jeho nasazení zvýšil o 40 % při současném snížení chyb při vychystávání na 0,02 %.?

STRAND ? dopravníky

Mezioperační a expediční přepravu zajistí firma STRAND s. r. o., která v rámci projektu Packaging Live představí dva pásové a jeden válečkový dopravník. Dopravníky budou zajišovat přísun prázdných kartonů, odsun plných kartonů a přepravu kartonů mezi jednotlivými zařízeními linky. "Pro naši společnost je běžnou praxí, že pro balicí a plnicí linky dodáváme dopravníky konstruované dle specifických požadavků zákazníka. Účast na tomto projektu je tak pro nás logickou součástí obchodních aktivit. Navíc budeme na MSV 2010 prezentovat zcela novou řadou výrobků v našem výrobním sortimentu, a to poháněné a nepoháněné podvěsné dopravníky," prozradil Richard Budík ze společnosti STRAND s. r. o.

STILL ? skladování a manipulace

Příležitost předvést svůj sortiment v simulovaném provozu před zraky návštěvníků využila také společnost STILL ČR spol. s r. o., která se na MSV prezentuje již tradičně jako přední světový dodavatel kompletních intralogistických řešení.

Základním prvkem kvalitní intralogistiky jsou regálové systémy STILL, které vynikají rychlou montáží a vysokou flexibilitou, takže se snadno přizpůsobí objemu zboží i hmotnosti manipulační jednotky. Takto efektivně konstruovaný a profesionálně plánovaný sklad optimalizuje pracovní procesy a využití prostoru.

Dále se představí ručně vedený vysokozdvižný vozík EXV 12i s novým, moderním designem a nosností 1,2 t. K jeho přednostem patří snazší ovládání, větší obratnost a vyšší výkon překládky palet na jedno nabití baterie. Funkce iniciálního zdvihu umožňuje nasazení vozíku i na nerovných podkladech nebo ve zlomech stoupání. Uživatel ocení jeho stabilní konstrukci a minimální provozní náklady.

Logistické zázemí balicí linky zajistí také čelní elektrický vysokozdvižný vozík RX 60-30L s časově úspornější a bezpečnější výměnou baterie do boku. Model je vybaven trojfázovým motorem s optimalizovanou spotřebou energie a hlučností. Při aktivaci efektivního režimu Blue-Q dosahuje úspora energie podle profilu nasazení a vybavení až 20 %. Vysokou bezpečnost provozu zaručuje mj. elektrické brzdění při uvolnění plynového pedálu a především plně automatické zastavení na rampě bez použití brzdy.

MAXITECH servis

Balicí linka potřebuje také servis a tuto oblast reprezentuje firma MAXITECH jako autorizovaný dovozce a distributor dílenského nábytku a vybavení značky LISTA pro Českou republiku. LISTA je renomovanou švýcarskou značkou s delší než šedesátiletou tradicí a jedná se o největšího výrobce dílenského nábytku a vybavení na světě.

Mobilní zásuvková skříň LISTA Selection 75 je vyrobena z vysoce kvalitního ocelového plechu a vyznačuje se důmyslným robustním designem. Všechny zásuvky jsou plně výsuvné s nosností 75 kg a každá z nich uvnitř obsahuje tzv. měřítko definující vnitřní rozdělení, což zaručuje použití dělících materiálů zásuvek v celé výrobkové řadě LISTA. Skříň disponuje centrálním zamykacím systémem a také bezpečnostním zamykacím systémem,který při otevření jedné zásuvky blokuje otevření ostatních. Tato zásuvková skříň se ideálně hodí například na uložení a skladování nářadí, případně spojovacího materiálu v seřizovacích nebo údržbových provozech firem.

Druhým exponátem servisního stanoviště bude zásuvková skříň LISTA Selection 200. V tomto případě se jedná o stacionární provedení s nosností zásuvky 200 kg s plným výsuvem. Tyto skříně jsou vhodné zejména pro skladování t잚ích předmětů ve výdejnách nářadí a dílenských prostorách. 

?Naše servisní stanoviště návštěvníci najdou v sousedství balicí linky, kde bude připraveno a vybaveno k okamžitému použití ? jak pro demonstraci, tak v případě skutečné potřeby servisního zásahu,? popisuje Alexander Plch z firmy MAXITECH. Jak dodává, zásuvkové skříně a pracovní stoly LISTA se využívají především v montážních halách a dílnách, ale také ve výdejnách nářadí, výzkumných laboratořích, prodejnách a všude tam, kde je potřeba mít nářadí, zboží a další předměty uloženy dostupně, bezpečně a organizovaně. Zákazníci u těchto výrobků oceňují extrémně dlouhou životnost, stavebnicový design a zejména vysokou nosnost ? LISTA jako jediná firma na světě dodává zásuvky s plným výsuvem o nosnosti až 200 kg.

FABORY ? balené zboží

Při premiéře projektu Packaging Live na veletrhu EMBAX / SALIMA se na lince balily bonbóny, ale na MSV se budou balit typické strojírenské výrobky ? vruty. Na závěr každého zprovoznění linky si diváci odnesou zabalený produkt jako dárek. Vruty věnovala společnost Fabory CZ Holding s. r. o. ? dodavatel spojovacího materiálu s nejširším sortimentem na českém trhu. ?Od účasti v projektu Packaging Live si slibujeme zvýšení povědomí o naší společnosti jako o  spolehlivém partnerovi v oblasti kvalitního spojovacího materiálu,? uvedl Zdeněk Jahn z firmy Fabory.

THIMM ? obalový materiál

Balit samozřejmě musí být do čeho. Partnerem pro oblast obalového materiálu se opět stala renomovaná nadnárodní společnost THIMM. ?Na projektu Packaging Live jsme se podíleli již v rámci veletrhu EMBAX, kde měl u návštěvníků velký úspěch. Z THIMM Packaging jsme dodali bílé klopové krabice, do kterých se v rámci live show balilo zboží, obaly se zde potiskly a umístily na paletu. Obdobně to bude probíhat při Packaging Live na MSV 2010. Vzhledem k tomu, že na MSV nevystavujeme na vlastním stánku, je pro nás tento projekt ideální možností, jak se na tomto veletrhu podílet,? řekl Martin Hejl, jednatel společnosti THIMM Obaly.
  Pďż˝IDďż˝Nďż˝ KOMENT��E
Va�e jm�no Povinn� Text Povinn�
Kontaktnďż˝ email Povinnďż˝
Titulek p��sp�vku

   Zaďż˝krtnďż˝te pro nďż˝hled nebo nechte prďż˝zdnďż˝ po zveďż˝ejnďż˝nďż˝.
 
     
     
 
Copyright ďż˝ Ing. Kuda Pavel 2002 - 2012 ProhlĂ­ĹženĂ­m obsahu akceptujete podmĂ­nky uvedenĂŠ ZDE Aktualizace: 23.05.2018 MAPA SERVERU